Новости3 груд.UKRU

Борьба с засухой: ради воды в Африке придется «зачехлить» Солнце?

Протягом посушливих п'яти років мешканці другого за кількістю населення мегаполісу в Південно-Африканській Республіці наближалися до катастрофи: в Кейптауні вичерпалися запаси води. Кейптаунський університет зайнявся екстреними пошуками способів управління кліматом і запропонував зменшувати приплив сонячного тепла та радіації стратосферними аерозольними «ін'єкціями», повідомляє greenpost.ua.

ogorodniki_ohpk/0JvmTs0Gg.jpeg

Драматичного фіналу вдалося уникнути, завдяки різкому скороченню споживання води. До повного пересихання водойм залишалося не більше трьох місяців. На щастя, їх вистачило для наукової розробки, яка може врятувати від зневоднення не лише спекотну Африку. Дослідники з ПАР прийшли до рішення «затінювати» денне світило. Як у казці про крокодила, котрий проковтнув сонце, вчені навчилися приховувати пекучі промені за допомогою розпилення в стратосферу аерозолів із діоксидом сірки. Штучна хмара виконує роль дзеркала, що відбиває світло та тепло у зворотному напрямку.

Скоротити приплив сонячної радіації раніше намагалися й американські вчені. Три роки тому в Гарвардському університеті обговорювалося проведення експерименту з розпиленням у верхньому атмосферному шарі над посушливими південно-західними районами США сульфатних та крейдяних суспензій. Науковою метою дослідів було встановлення ефективності впливу подібних маніпуляцій на погоду.

Критики такого підходу не бачать в ньому рішення проблем, оскільки не усуваються причини негативних кліматичних змін, викликаних людською діяльністю. «Ін'єкції» лише маскують біду та додають потенційного ризику для планети через вторгнення в її кліматичну структуру.

Liza Banko