Новости26 жовт.UKRU

Тварини адаптуються до глобального потепління

Учені визначили, що багато видів тварин і птахів збільшують розміри частин тіла для термоізоляції, розповідає НІЖ.

Учені з громадського університету в Джилонг, Австралія, відзначили ще один спосіб, який допомагає тваринам і птахам адаптуватися до підвищення середньої температури на планеті.

Самопочуття теплокровних організмів дуже залежить від зовнішньої температури, і тварини по-різному справляються з глобальним потеплінням. Деякі мігрують у більш прохолодні місця, наприклад, ближче до полюсів, або підіймаються вище в гори й на височини. Інші зміщують у часі такі важливі сезонні події як міграція, шлюбний період і вирощування потомства. А треті — готові піти на зміни зовнішності, щоб швидше охолонути: кожне нове покоління збільшує в розмірах частини тіла, які виступають, такі як вуха, носи, дзьоби й перетинки лап, де кровотік перебуває ближче до поверхні шкіри та допомагає охолоджуватися.

Австралійські вчені порівняли представників кількох місцевих видів тварин і птахів. У порівнянні зі зразками 1871 року, розмір дзьобів сучасних шоломоносних какаду й червоноспинних папуг збільшився на 4-10 %. Розмах крил деяких видів кажанів виріс майже на 2 % за останні 70 років.

Не тільки в Австралії, але і на всій планеті, чим ближче до екватора, тим виразніші зміни в зовнішності тварин. З іншого боку, чим ближче до полюса, тим коротше лапи, менше вуха і тіла «округлюються», щоб зберегти дорогоцінне тепло. Існують і складніші адаптації, не тільки для регулювання температури тіла, які були помічені австралійськими вченими й описані в опублікованій роботі. Наприклад, дослідники помітили, що розмір дзьоба галапагоських в'юрків виріс, як реакція на збільшення насіння. Своєю чергою, вони стали більшими у відповідь на зростання кількості річних опадів, що випадають на островах.

Liza Banko