Новости28 січ.UKRU

Відео: на Сумщині розводять племінних благородних оленів

Ферму з розмноження оленів і ланей, якій немає аналогів в Україні, 3 роки тому створив небайдужий Дмитро Русанов, який мріє про заселені живиною українські ліси.

Дмитро Русанов за фахом — каскадер на конях. У сідлі з 6 років і завжди поряд з тваринами. Закоханий у дику природу, він щиро переживає за стан українських лісів, розведення та охорону диких тварин, контроль їх поширення та відстрілу. Небайдужий до відновлення тваринного різноманіття, три роки тому спільно з тодішнім керівником Конотопського держлісгоспу Віталієм Барановим вирішив відновити популяцію благородних оленів. Останнього разу цих тварин привозили до Конотопських угідь ще в 70-х роках. Відтоді колись міцна родина почала поступово вироджуватись, адже схрещування між близькими родичами призводить до занепаду популяції, хворобливості й слабкості особин, зменшення народжуваності. «Свіжою кров’ю» стала купівля племінного самця угорської селекції, який досі є гордістю та символом лісництва.

Об’єднавши зусилля з Віктором Галою, орендували землю та побудували ферму для розведення, вирощування і продажу елітних порід рогатих красенів. Дмитро зазначив, що зробив максимум, аби уникнути інбридингу — виродження породи. Він закупив самців із 4 дуже далеких племінних гілок: британської, новозеландської, австрійської та румунської. У кожного оленя є ім’я. Молодий фермер із гордістю розповідає про кожного вихованця, його родовід і історію, характер та особливості поведінки.

Сьогодні в господарстві проживають близько сотні олениць та оленят. Їх тримають окремо від самців, лише на період спарювання відпускаючи «гареми» до їхніх благородних чоловіків. Фермери організували своє угіддя за останнім словом техніки й світової природоохоронної справи. Вони зробили все, щоб тварини почували себе як вдома, комфортно й безпечно. Широкий простір у 50 гектарів для напіввільного випасу обгороджений гнучкою та довговічною англійською сіткою, яку використовують за кордоном на фермах із розведення мисливських тварин. Чиста, джерельна вода, побудовані годівниці й солонці, щосезону закупаються великі об’єми різноманітного та якісного корму. Кожна тварина має маркування у вусі й чіп, з допомогою якого її можна простежити в будь-якій точці.

Дмитро розповідає про власні угіддя із захопленням, будує плани, сподівається, що, починаючи з 2021 року, зможе відпускати в дику природу 5-7 особин і мріє внести свій посильний вклад у захист та примноження багатства природи України.

Liza Banko