Новости7 лип.UKRU

Селекціонери з Київщини вивели новий сорт часнику

Сорт отримав назву Айдер і підходить для вирощування не лише на присадибних ділянках, але й фермерських угіддях для продажу, розповідають AgroNews.

Як розповів доктор сільськогосподарських наук Білоцерківського національного аграрного університету Зиновій Сич, що брав участь у створенні нового сорту, Айдер чудово адаптований для українського клімату. Він низькорослий, стійкий до хвороб і шкідників, не боїться високих температур улітку й низьких — узимку.

10 березня 2021 року команда селекціонерів отримала всі документи, що підтверджують реєстрацію вітчизняного сорту. Над ним не один рік працювали доктор Зиновій Сич, експерт з насінництва України, Вадим Мереженюк, засновник Інституту часниківництва, Світлана Кубрак, кандидат сільськогосподарських наук, асистент кафедри генетики, селекції та насінництва сільськогосподарських культур Білоцерківського НАУ. За основу вони взяли європейські споживчі стандарти, тому сорт вийшов дуже ароматний і не надто гострий чи пекучий, з делікатним смаком.

Він відрізняється високою продуктивністю, невисокі рослини рекомендують садити в шаховому порядку, тоді коріння не переплітатиметься і не заважатиме іншим. Він любить піщаний, розпушений ґрунт на прогрітій, сонячній ділянці, підживлений мульчею з торфу. Якщо дотримуватись цих нескладних правил, низькорослий Айдер добре переносить високу густоту посадки та відрізняється врожайністю понад 10−12 тонн на гектар, що відповідає світовим показникам урожайності.

Сорт Айдер має високі оцінки споживчих характеристик і вже встиг позитивно зарекомендувати себе як в Україні, так і за її межами. Він легко набирає масу однієї головки понад 50 грамів до середини липня, коли часник дозріває. Готовність визначають за стрілками з насінням, кінчиками листків, що жовтіють, і всиханням нижнього листя. Якщо перетримати його під землею, то голівки почнуть розсипатись на зубці, їх важко буде збирати й зберігати взимку.

Сьогодні новий сорт вже гарно показав себе в промисловості, його використовували як інгредієнт на консервних і м’ясопереробних заводах, є регулярні постачання на збут у торговельних мережах. 2020 року сорт вийшов на міжнародний ринок, зокрема, у Литві, де був високо оцінений.

«Зараз ведуться перемовини з литовськими партнерами. Вони хочуть придбати права на вирощування сертифікованого насіннєвого матеріалу. Посівна франшиза охоплює три мети часниківництва: вирощування якісного посівного матеріалу, вирощування продукції для збуту і виробництво продуктів перероблювання», — розповів один із селекціонерів Вадим Мереженюк.

Liza Banko