Користь шипшини: чого ви не знали про цілющу «колючку»?

Осінь — час заготівлі лікарських плодів і коріння, а також найкраща пора для посадки чагарнику саджанцями та насінням.

У цвітінні і плодоносінні цей декоративний кущ є однаково мальовничим: ароматні квіти й яскраві плоди виділять цю рослину в саду та на клумбі за будь-якого сезону. Завдяки гострим шпилькам, шипшина стане ще й живою огорожею для ділянки. А головним її надбанням є цілющі ягоди з неперевершеним запасом вітаміну С.

-mjgvpife0d2xbtti5cx.jpg

Вершки і корінці У народній медицині ягоди шипшини застосовуються в якості імуностимулюючого, зміцнюючого, тонізуючого, протизапального, жовчогінного та сечогінного засобу. У складі трав'яних зборів ці плоди лікують застуду та грип, хвороби шкіри та суглобів, органів дихання і шлунково-кишкового тракту. Відвари шипшини допомагають при авітамінозі і атеросклерозі, захворюваннях печінки і жовчного міхура. Шипшина підсилює регенерацію тканин і покращує обмін речовин, зміцнює стінки капілярів і загоює виразки, допомагає при дерматозах та екземі. Лікарський ефект мають вершки і корінці: плоди і коріння, листя і стебла, квітки і насіння. Від різних недуг допоможуть усі частини чагарнику. Шипшина є ефективною у настоях і настоянках, відварах та чаях, сиропах і вареннях, лосьйонах і маслах.

Якщо пелюстки та листя шипшини можна збирати і сушити протягом літа, то заготовлювати коріння треба у жовтні. Восени кореневище викопують, миють, подрібнюють та сушать. Перед цим потрібно встигнути зібрати плоди. Сигналом до збору є яскраво-червона пігментація оболонки. Для заготовки не годяться м'які ягоди, а також підморожені та пошкоджені птахами. Сушити сировину слід відразу після збору. Краще це робити у духовці, нагрітій до +90 градусів. Правильно висушені ягоди не мають злипатися, втрачати природне забарвлення і натуральний аромат. Термін зберігання плодів шипшини — не довше двох років.

-mjgvtc1ucttpttj7o27.jpg

Вітамінна «бомба» Для лікування грипу та застуди змішайте в рівних частинах подрібнені ягоди шипшини, кору верби, суцвіття липи та ромашки. Залийте 1 ст. ложку збору склянкою окропу, дайте постояти 5-10 хвилин під кришкою, процідіть і приймайте третину склянки тричі на день за чверть години до вживання їжі.

Для профілактики авітамінозу 1 ст. ложку подрібнених в кавомолці ягід шипшини заваріть склянкою окропу в термосі і пийте протягом доби рівними частинами перед їжею.

З тією ж метою можна використовувати у рівній пропорції ягоди шипшини та малини (варіанти компаньйонів — горобина або брусниця). Інший варіант: по 3 частини плодів шипшини і листя кропиви з'єднати з 1 частиною ягід брусниці. Або така комбінація: на 1 частину ягід чорної смородини — по 3 частини плодів шипшини, листя кропиви і сушеної моркви. Такі вітамінні композиції можна пити з цукром або медом, самостійно або додаючи до будь-якого чаю.

Саме час подбати про корисні заготовки. Запасайтеся шипшиною і бувайте здорові!

Liza Banko