Новости12 лип.UKRU

Корисні властивості деревного попелу

Природне добриво й засіб від шкідників, попіл був завжди під рукою в господарів і садівників ще 20 років тому. Як ефективно його використовувати, розповідає Аграрії Разом.

Деревний попіл — відмінне природне добриво, доступне й екологічне. Попіл — це залишки дров, після розпалювання взимку каміну чи печі, які в іншому випадку могли бути просто викинутими. Однак, знаючи його корисні властивості, позитивний і негативний вплив на рослини, ви можете ефективно використовувати попіл у саду та на городі.

Залишки від спалювання деревини — джерело для внесення в ґрунт калію, фосфору й кальцію, насичене магнієм, залізом, бором, молібденом, марганцем тощо. У ньому є практично всі мікроелементи, що потрібні рослинам для розвитку, крім азоту, який випаровується під дією високих температур під час горіння. Важливо пам’ятати, що високий вміст кальцію впливає на зниження кислотності ґрунту, й перенасичення попелом може завдати шкоди вирощуваним культурам. Його потрібно доповнювати компостом, або іншими органічними добривами. Для кислого ґрунту він працюватиме ефективно, але з нейтральним або лужним середовищем потрібно бути обережніше.

Перед використанням залишків дуже важливо знати, що саме спалювалось. Очевидно, те, що походить з хімічних речовин, таких як пластик, фарбовані й лаковані матеріали, клей, синтетичні тканини та кам’яне вугілля, не буде корисним для рослин. Найкращим за поживністю буде попіл з печі, каміну, барбекю чи будь-якого багаття, з молодих гілок, стовбурів та інших обрізків листяних порід і деревного вугілля.

Як і з будь-яким іншим добривом, дозування має важливе значення і варіюється в залежності від стану ґрунту й вирощуваних рослин. У будь-якому випадку краще не перевищувати значення 20 кілограмів на 100 квадратних метрів землі. Попіл швидко розчиняється водою та вивільняє луг, тому зміну pH ґрунту буде помітно вже через 3 місяці.

Більшість овочевих добре ростуть у діапазоні pH від 6,0 до 7,5, а більшість коренеплодів, за винятком картоплі, при рівні pH ґрунту від 6,0 до 6,8. Дуже раді добриву з попелом будуть полуниці, пасльонові, сливи, груші, яблуні й інші фруктові дерева, особливо в період цвітіння. Цибулинним подобаються супіщані ґрунти з рівнем pH від 6,0 до 7,0, і в них часто вносять гній або компост, щоб збагатити землю. Ці органічні добрива знижують рівень pH ґрунту, і додавання попелу допоможе це збалансувати й забезпечити доступ до кальцію, необхідного для здорового листя і сильних стебел. А ось рослини, що надають перевагу кислому ґрунту, такі як троянди, півонії, лохина, чорниця або соняшник, можуть навіть загинути від підживлення цією речовиною.

ogorodniki_ohpk/K3MoF0m7R.jpeg
Volodymyr Hryshchenko

Є два найпоширеніші способи внесення попелу в ґрунт. Перший: це розсипання його безпосередньо в землю на початку або наприкінці сезону. Деякі садівники роблять це в кінці зими, коли сніг ще не повністю зійшов, з розрахунку не більше 70 грамів на квадратний метр. Таким чином, у речовини буде достатньо часу, щоб розчинитись у вологому середовищі.

Другий популярний та ефективний спосіб: додавання добрива безпосередньо в компост раз на місяць під час його перемішування.

Окрім того, екологічне добриво є відомим народним засобом від равликів, слимаків, мурах та фітофтори. Достатньо щедро обсипати рослину й навколо неї попелом або розвести його у воді, знешкодивши невеликою кількістю рідкого мила, і обприскувати рослини помідорів, картоплі, огірків, перцю, капусти, полуниці й суниці, кущів смородини та винограду.

Правильне використання такого простого, доступного та екологічного добрива поліпшить ваш урожай і дозволить зекономити на підживленні.

Liza Banko