Новости25 лист.UKRU

Відходи — в доходи: грибний міцелій перетворить органічні залишки на коштовні речі

Українськими вченими розроблена унікальна методика переробки макухи, лушпиння, пір'я та пуху в екологічно чисті побутові товари з безвідходною утилізацією, повідомляє ресурс «Аграрії разом».

За інформацією AgroPortal.ua, нова технологія «народилася» в Херсонському аграрно-економічному університеті, де є кафедра, що спеціалізується на зберіганні та переробці сільгосппродукції. Запатентований спосіб переробки і виробництва від кандидатів сільськогосподарських наук Геннадія Каращука, Максима Левченка та Ігоря Чернишова полягає у «зарощуванні» органічних залишків міцелієм гливи. Група вчених винайшла недорогий спосіб утилізації відходів рослинництва і тваринництва через створення гіпоалергенних предметів інтер'єру та товарів для дому: оригінальних меблів, авторських ваз, дизайнерських плафонів, безпечних іграшок тощо.

ogorodniki_ohpk/IhhAUmAMg.jpeg

Ексклюзивні предмети побуту є крафтовими виробами підвищеної цінності. Втім, головні переваги таких товарів — у безвідходності виробництва й екологічності. У вжитку ці побутові речі не шкодять здоров’ю, а після закінчення терміну служби не потребують витрат на утилізацію. «Грибний» асортимент може зацікавити споживачів із екологічною націленістю.

Сировиною для першого виробу, виконаного за незвичайною технологією, стали солома озимої пшениці та міцелій. Структура солом'яного брикету з грибницею нагадує пінопласт. Рослинним волокнистим матеріалом можуть служити залишки різних польових культур: для переробки годяться просо і жито, ячмінь та рис, соняшник і бавовник, кукурудза та гречка. Крім рослинної сировини з лігніном та целюлозою, можна використовувати пух та пір’я з птахофабрик, залишки шкіряного виробництва та ін. З кожного кілограма відходів вийде приблизно стільки ж речей тієї ж вологості (вага виробів зменшиться після усушки).

Аналогічні технології виробництва вже використовуються в Євросоюзі та США. І ціна подібних виробів, за словами вчених, стартує від $400. Вартість товарів є набагато більшою за витрати на їх виготовлення. Наприклад, витратні матеріали на вазу ручної роботи обійдуться максимум в 50 гривень. Стільки ж коштує матриця для «грибної» речі — одноразове капіталовкладення, що приноситиме прибуток протягом десятків років. Масштабування продукції зменшить вартість одного виробу (крафтова ціна перевищує серійну), проте збільшить загальний прибуток від масових продажів.

Liza Banko