Новости25 жовт.UKRU

Осінь без диму: приготування компосту з опалого листя

Фахівці рекомендують екологічні варіанти утилізації рослинних відходів замість протизаконного спалювання, повідомляє greenpost.ua.

За даними Центру громадського здоров'я, тонна тліючого листя викидає в атмосферу 30 кілограмів чадного газу. У димі осінніх багать фіксується небезпечний вміст надзвичайно токсичного канцерогену бенз(а)пірену, оксидів азоту та важких металів. Забруднення повітря знижує імунітет, провокує захворювання органів дихання, збільшує статистику алергенних і серцево-судинних хвороб.

Водночас опале листя може стати в нагоді садоводам та городникам, бо є вмістилищем фосфору, калію, магнію, кальцію, а також багатьох корисних мікробів. Вигідною альтернативою виробництва їдкого газу є підживлення ґрунту. Токсичному спалюванню осіннього сміття екологи протиставляють компостування. Це простий та ефективний спосіб не лише безпечно позбутися опалого листя, а і витягти з цього користь.

Для складування листя, опаду та падалиці підійдуть компостна купа, яма, діжка, скриня або мішок, куди все засипають шарами і пошарово поливають водою.

Компостна купа Можливе використання готового пластикового або саморобного дерев'яного компостера. У другому випадку споруджується спеціальна дощата конструкція з незначними проміжками між дошками: через щілини здійснюватиметься газообмін.

Компостна яма У викопану яму шарами укладається листя та інша органіка з рясним поливом кожного шару.

Мішки Якщо бракує вільного місця, компостувати листя можна навіть у поліетиленових мішках: за умови доступу вологи та повітря. Завантаживши в пакети опале листя, потрібно зробити в мішках отвори для вентиляції. Зав'язувати пакет не можна: він має бути відкритим для поливу маси. Періодичне струшування мішка прискорить дозрівання компосту.

При природному перепріванні опад перетвориться на добриво за рік чи два. Для активізації утворення родючого субстрату рекомендується подрібнювати листя, вносити азот, регулярно перевертати і поливати масу.

Подрібнення листя Дрібні фракції є більш доступними ґрунтовим черв'якам та мікроорганізмам, тому вони швидше перегнивають.

Стимулювання азотом Для підвищення активності мікроорганізмів допускається полив компостної купи сечовиною, є показаним також додавання посліду, перепрілого гною та інших азотовмісних добрив.

Перевертання маси Сенс регулярного (щомісячного) ворушіння листя — в кисневому насиченні компосту. Субстрат дозріває в процесі окислення.

Інтенсивний полив Волога суміш швидше перепріває, тому що дощові черв'яки і мікроорганізми стають більш активними у сприятливому середовищі.

Після дозрівання субстрат за кольором та запахом стане ідентичним до ґрунту. Згодом цей родючий шар слід розсипати на ділянці.

Разом із осіннім листям до компостної суміші можна закласти солому, дерен, скошені бур'яни та торішній компост. Табу на сусідство з листям встановлено для зіпсованих харчових продуктів, залишків тваринного походження та ураженої шкідливими організмами органіки. Такі компоненти гниють, смердять і знижують родючість компосту.

Крім компостування, є й інші способи використовувати опад на користь довкіллю. Зокрема, здорове опале листя стане чудовим природнім утеплювачем, а також придасться в організації високих і теплих грядок (на дно скрині або траншеї потрібно покласти гілки, потім засипати листя, бадилля, компост і присипати все землею).

Liza Banko