Новости4 лист.UKRU

Німецька компанія презентувала на українському ринку нові гібриди соняшника

Росте попит на сорти соняшнику, що переносили б потепління клімату й засуху, і компанія Strube взялась його задовольнити, розповідає Agronews.

Соняшник — дуже важлива культура для українського сільського господарства. Так, наприклад, 2020 року експорт соняшникової олії склав 6,9 млн тонн, на суму 5,3 млрд доларів. 2019 року Україна посіла перше місце у світі з виробництва соняшника (валовий обсяг склав 14,5 млн тонн, а середня врожайність — 2,3 т/га.). Однак 2020 року показники критично впали. Середня урожайність сягнула 2,06 т/га, що є найнижчим результатом за останні п’ять років, а валовий збір становив 13,1 млн тонн, що на 1,4 млн тонн менше ніж торік.

Причиною цьому, крім іншого, є погодні умови, які стали достатньо агресивними до культури соняшнику. Місцевим виробникам усе важче вирощувати сировину для олії. Хтось переходить на ріпак і сою, а хтось шукає нові гібриди й сорти, які б легше переносили посуху, не втрачаючи показники врожайності.

Німецька компанія Strube, що займається вирощуванням гібридів різних культур, презентувала українському ринку лінійку гібридів соняшнику, на порталі SuperAgronom.com, у статті «7 новинок гібридів соняшнику, стійких до посухи, хвороб та з високим потенціалом, — німецька селекція в Україні».

«Strube — це іспанська генетика з німецькою якістю. Тобто селекція відбувається в Іспанії, виробляється по світу, а контроль якості проводиться в Німеччині, де досить серйозна науково-дослідна база й вимоги щодо відповідності характеристикам», — розповів Іван Терзі, заступник директора з напряму соняшнику компанії «Штрубе Україна». Він розказав, що наразі сорти проходять ґрунтовні випробування в Україні на тестових ділянках LNZ Group на базі Лебединського насіннєвого заводу. Ці гібриди спочатку пройшли польові тестування на станціях спекотної південноєвропейської Іспанії, що раніше зіткнулася з проблемами різкої зміни клімату, потім були детально вивчені німецькими селекціонерами, тому в Strube не сумніваються щодо того, чи приживуться нові культури в Україні та чи стануть хорошою, перспективною заміною нинішнім сортам.

Liza Banko