Новости26 жовт.UKRU

Корекція генома: вчені вимагають дозволити випробування

Італійські генетики наполягають на можливості польових іспитів «відредагованих» рослин.

У спрямованої міністрам Італії та ЄС петиції йдеться про промислові випробування культур зі штучно зміненим геномом, повідомляє ІАС «Аграрії разом» із посиланням на EuropeanScientist.com.

-mkydsxttrhc2wgdzi_d.jpg

Зміну генома рослин та їх генетичну модифікацію вчені визнають необхідними для підвищення стійкості до захворювань і здатності протистояти шкідникам. Швидке конструювання успішних сортів є неможливим без польових випробувань, відзначають селекціонери. За їхніми словами, заборона на важливу частину досліджень гальмує селекційну роботу в Європі, тоді як у США тестування генетично модифікованих сортів вказує на їх безпеку, і нові рослини схвалюються для вирощування.

Заборона тестування в Європі стосується не лише ГМО, а й рослин, розроблених за більш сучасною технологією, що полягає у так званому генному редагуванні. Обговорення спрощеної процедури їх комерційного запуску відкладено на квітень майбутнього року. Натомість, понад 40 італійських розробок ефективних аграрних культур є не доступними для вирощування через 20-річне очікування на їхнє схвалення.

Модифікації рослин передбачають поліпшення їх якостей і збільшення врожайності. Вчені домоглися підвищеної стійкості італійських культур до абіотичних і біотичних стресів: вірусів, бактерій та грибків. Наукові установи готові передати для вирощування нові трансгенні, цісгенні та відредаговані рослини економічно важливих сільськогосподарських культур: пшеницю, виноград, полуницю, персик, оливу тощо. Втім, для цього треба зняти заборону на польові випробування, заявляють селекціонери, мотивуючи звернення до дозвільних інстанцій турботою про продовольчу безпеку.

Liza Banko