Новости29 жовт.UKRU

Штучне м'ясо креветок стане доступним масовому споживачеві

Компанія із Сінгапуру створює продукт, собівартість якого дозволить продавати його з прилавків звичайних магазинів. Про це її керівниця детально розповіла газеті Los Angeles Times.

-mkpivsdf0tkrb3lrp75.jpg

Сінгапурська лабораторія — не новатор у виготовленні штучного м'яса. Ми вже згадували про стартапи, що друкують його на 3D-принтерах і використовують в якості сировини водорості й гриби. Лабораторія Shiok Meats вирощує невеликі кульки з клітин ракоподібних, підживлюючи їх бульйоном, що нагадує за складом «дієту» креветок у живій природі. Одна клітина здатна ділитися більше трильйона разів, створюючи тільки м'які тканини. Жодна тварина при цьому, звичайно ж, не страждає. Очолює підприємство Сандхья Шрірам. Свого часу вона дала назву проєкту Shiok Meats, що із сінгапурського сленгу перекладається як «смакота». Морепродукти — основа азійської кухні, тож компанія не випадково обрала для відтворення саме цих ракоподібних. Сандхья Шрірам поділилася із журналістом планами на майбутнє, які передбачають удосконалення продукту, який вона створює. Крім фаршу, стартап планує виробляти крабів, лобстерів і структурованих очищених креветок, максимально наближених за виглядом і смаком до виловлених із моря. Аналогічна робота з вирощування яловичини, свинини, курки й навіть фуа-гра вже не перший рік проводиться в лабораторіях усього світу. Каменем спотикання більшості цих досліджень є дорога технологія виготовлення кінцевого продукту. Наприклад, перший 145-грамовий шматок штучної яловичини, виготовлений для «Googleburger» у 2013 році, коштував майже 300 тисяч доларів. Необхідність зниження витрат залишається найбільшою перешкодою і для стартапу Shiok Meats. Протокреветки Шрірам коштують понад 3000 доларів за кілограм, що здебільшого обумовлене ціною на поживний бульйон, необхідний для вирощування клітин. «Наша поточна задача — до першої половини наступного року зробити виготовлення штучного м'яса в 100 разів дешевшим», стверджують учені. Їхньою метою є не ресторанний бізнес, а саме прилавки звичайних магазинів, де кожен охочий зможе дозволити собі Shiok Meats.

Азія споживає три чверті світових запасів креветок. На жаль, великий попит «зіпсував» галузь, породивши такі сумнозвісні практики, як рабська праця, забруднення довкілля та надмірне використання антибіотиків. Саме ці причини рухають молоду науковицю Сандхья Шрірам у створенні альтернативи на ринку морепродуктів. Незважаючи на те, що ресторанні критики сумнівно відгукуються про штучне м'ясо, посилаючись на «відсутність волокнистості» або неправдоподібну текстуру, технологія вирощування продукту з пробірки є дуже перспективною. У майбутньому заміна ферм на лабораторії скоротить споживання ресурсів планети й викиди в атмосферу на 95%. А альтернативні види м'яса сформують величезне поле для творчості шеф-кухарів і домогосподарок.

Liza Banko