Новости19 лист.UKRU

Ягода здоров'я: попит на обліпиху породжує пропозиції

Донедавна Держреєстр не містив жодного зареєстрованого сорту обліпихи, хоча три вітчизняні сорти країна мала. Пояснення цьому недогляду криється у тривалій відсутності інтересу до промислових поставок вітамінної ягоди, що протягом 20 років не знала комерційного вирощування в Україні. Кардинальним змінам останніх двох років було присвячено науково-практичну конференцію ягідників у Житомирській області, повідомляє ресурс «Аграрії разом» із посиланням на сайт seeds.org.ua. Спеціалізований форум відбувся у рамках проекту East-Fruit

v2/ogorodniki_ohpk/VrEKsaoGR.jpeg

Перспективи вирощування обліпихи за органічними технологіями та можливості її комерційного культивування для поставок на експорт обговорили знайомі з ситуацією вітчизняні вчені-аграрії. За експертної думки кандидата сільськогосподарських наук Олександра Ярещенка, який очолює наукову роботу в Інституті садівництва Національної Академії аграрних наук, місцеві сорти перевершують за кліматичною стійкістю та помірністю витрат на утримання насаджень вразливу до кореневої гнилі та інших збудників сибірську обліпиху.

Експортувати заморожені плоди нам заважав дефіцит посадкового матеріалу для комерційного вирощування. На ринках продавалися лише поодинокі саджанці для садівників-любителів. Відтепер ніша може бути заповнена за допомогою німецького, румунського, чеського та литовського посадкового імпорту. До того ж за рік зареєстровано відразу сім сортів обліпихи української селекції. Почавши зі створення маточних насаджень, розплідники, що орієнтуються на обліпиху, долучилися до її системного розмноження і вже обзавелися комерційними плантаціями загальною площею близько сотні гектарів.

З'являються і технології, здатні вирішити головну проблему в культивуванні обліпихи: максимальну складність представляє збір урожаю. Ягода швидко псується і тому потребує невідкладної заморозки. Аби уникнути ризиків, виробники мають узгоджувати кількість насаджень з гарантованим доступом до переробних потужностей. Із цим завданням впораються нові підприємства, які вже запущені в експлуатацію і зможуть забезпечити ягодам товарну кондицію. Крім заморозки, йдеться про промислову доробку: сортування, продування та сепарацію (відокремлення кори, листя і гілок у процесі струсу). Економічно доцільними вчені вважають лише масштабні обліпихові насадження, що дозволять формувати необхідні товарні партії.

Liza Banko