Новости3 вер.UKRU

Ген ожиріння людини «знадобився» в селекції картоплі

Учені «вмонтували» людський ген у картоплю, що спричинило збільшення плодів, розповідає НІЖ.

Команди вчених з США і Китаю об'єднали зусилля в пошуку джерела їжі, яке зможе забезпечити нестримний попит, викликаний збільшенням населення Землі. При цьому, учені не хочуть повертатися до найбільш примітивного способу: орати більше землі й збільшувати посівні площі. Замість цього, вони акцентували свою увагу на підвищенні врожайності окремих культур. Недостатньо вирощувати більше їжі — людство має використовувати ресурси ефективніше. Селекціонери постійно виводять нові, більш урожайні сорти, хіміки створюють різноманітні добрива, а ось команди генетичних біологів пішли ще далі.

Вони модифікували звичайну картоплю, додавши в її генетичний код людський білок, що відповідає за запасання жиру в організмі.

Відповідно до звіту про дослідження, опублікованому в Nature Biotechnology, людський ген стимулював появу більших рослин, чиї плоди та коренеплоди стали важчими й поживнішими. Це підвищило врожайність більш ніж удвічі.

Як пояснив автор дослідження, хімічний біолог з Пекінського університету Гуйфан Цзя, його команда сконцентрувала свою увагу на гені FTO — цей ген відповідальний за виробництво білка, за допомогою якого кодуються нитки РНК. З одного боку, він необхідний для регуляції зростання організму, а з іншого (на жаль, для багатьох) стимулює запасання жирової тканини, як важливого енергетичного джерела.

У рослин немає цього білка, і тому механізми, що стримують зростання, не розпізнають «шпигуна». Учені жартують, що ризикували замість картоплі отримати мутанта-велетня, але на подив дослідників, FTO не вбиває і не калічить рослину. Замість цього він змушує її збільшувати розмір бульб, зерен і плодів, тобто запасати поживні речовини.

Як розповідає Гуйфан Цзя, отримані результати подають надію, але експертам необхідно провести додаткові дослідження, включаючи оцінку безпеки для людського здоров'я, перш ніж нові, модифіковані культури з'являться на обідніх столах звичайних споживачів.

Liza Banko