Новости26 лип.UKRU

Ентомологи США запропонували замінити расистські назви комах

Фахівці з комах США оголосили конкурс на нові назви для двох видів метеликів і мурах, оскільки їхні колишні назви визнали недоречними й образливими для етнічної меншини США — ромів, розповідає НІЖ. Буде створено комітет, який до кінця року вибере кращий варіант нового імені.

1869 року в США з Європи потрапив непримітний метелик Lymantria dispar, непарний шовкопряд (англійська назва — Gypsy Moth, яку можна перекласти як «циганська міль»), і дуже швидко став інвазійним видом. До раціону його гусені входять понад 300 видів дерев. Він пошкоджує всі листяні, деякі хвойні дерева й багато чагарників лісів і садів Північної Америки. Розмах крил метеликів досягає 60—90 мм. Велика кількість гусені непарного шовкопряда призводить до пошкодження кори та втрати листя на значних площах, що загрожує загибеллю рослин.

ogorodniki_ohpk/lB_i3-Z7g.jpeg
Lymantria dispar

Таку агресивну поведінку метелика в США на початку 20-го століття порівняли зі способом життя ромів, до яких в той час ставилися вкрай негативно, тому дали йому назву «циганський метелик».

Другим кандидатом на зміну імені стала мураха виду Aphaenogaster araneoides, яку назвали «циганська мураха» (англ. Gypsy Ant) за кочовий спосіб життя. Колонія цих комах не стоїть на одному місці й організовує гніздо тільки на деякий час, а потім знову переміщається. 2006 року це ім'я мурашки отримали завдяки своєму відкривачеві, професору біології Каліфорнійського державного університету Террі МакГлінн.

Але зараз він, як і інші члени ентомологічного товариства Америки, готовий відмовитися від найменування, яке буде ображати почуття представників національної меншини або будь-кого іншого. Слово «gipsy» є сленговим, має зневажливе й образливе значення та не повинно використовуватися в науковій літературі, вважають вони.

Кріс Стелціг, виконавчий директор ентомологічного товариства Америки, запропонував добровольцям надсилати свої варіанти імен для комах, таким чином вносячи свій вклад не тільки в науку, а й в боротьбу з расизмом і нерівністю.

Liza Banko