Джеймі Олівер: сім лайфхаків зі зберігання їжі

Поради від британського кулінара вчать раціональному поводженню з продуктами.

При мільярді голодуючих людей у світі щороку втрачається третина продовольства: щось пропадає при виробництві та транспортуванні, щось викидається магазинами та покупцями. Зрештою, десята частина шкідливих для планети парникових викидів нічим не виправдовується. Даремно витрачаються ресурси: вода, енергія і людська праця. Відомий шеф-кухар підказує, як зберегти продукти від псування і назавжди відмовитися від викидання їжі.

-mk_urpyi2xgmlc8lvtj.jpg

1. Невдале сусідство Будьте обережними з овочами та фруктами: є обмеження щодо їх спільного зберігання. Зокрема, томати краще тримати подалі від огірків, селери, буряка, капусти та моркви. Не можна об'єднувати в одному сховищі картоплю з цибулею: у парі вони швидше зіпсуються. Причина — в етилені, що виділяється при дозріванні цибулі. Ізолюйте джерело газу в зачиненій скриньці, а чутливі продукти покладіть на полицю. Чутливими до етилену є кольорова і білокачанна капуста, броколі та зелень, баклажан і горох, незрілий банан та кавун. Етилен при зберіганні виділяють: стиглий банан і ківі, томат та перець, яблуко і груша, авокадо та манго, персик та абрикос, виноград і нектарин, слива та хурма.

2. Можливості холодильника

-mk_wp-ooygb3z0ipdom.jpg

При розміщенні на полицях швидкопсувних продуктів важливо враховувати перепад температур у камері. Він визначається моделлю та типом холодильника. Рівномірне охолодження вмісту забезпечує лише високотехнологічне холодильне обладнання сучасних конструкцій. У бюджетних моделях температура на полицях є різною. При морозній задній стінці звичайного двокамерного холодильника вгорі збирається більш тепле повітря, тому на верхній полиці краще зберігати готові продукти, а долу — сирі м'ясо та рибу. Навпаки все відбувається в однокамерній моделі: холоду тут більше вгорі, під морозильником. Найтепліше — з внутрішньої сторони дверцят. Це місце підходить для зберігання яєць, соусів та соків, а молочним продуктам краще розташуватися на середній полиці.

3. Холод — не для всіх Деяким продуктам у холодильнику не місце. Одні не потребують низьких температур, інші у холоді швидше псуються. Зокрема, банан у вологому середовищі почорніє, а хліб запліснявіє. Не варто ховати до холодильника олію та хліб, тропічні фрукти і сезонні овочі (картоплю, моркву, буряк, часник та цибулю). Немає сенсу також зберігати у холоді консерви та варення, мед і шоколад. Переклавши все це в сухе і затемнене місце, ви розвантажите холодильну камеру.

4. Планування і ревізія Плануйте раціон і регулярно оглядайте залишки їжі вдома. Економні люди продумують меню заздалегідь і складають план покупок із урахуванням вмісту шаф та холодильника. Не варто купувати зайвий провіант, якщо полиці ломляться під його тижневим запасом. За санітарними нормами, при правильному зберіганні продовольство придатне до вживання протягом двох-трьох діб після закінчення терміну придатності. Однак це не стосується м'яса та риби. Щоби визначити свіжість яєць, їх потрібно покласти у воду: вони не мають спливати. З молока, у свіжості якого сумніваєтеся, приготуйте млинці. Цвіль на твердих сирах можна обрізати: з іншою частиною продукта нічого не трапиться. Проте, спори на м'яких сирах є небезпечними, у таких випадках з запліснявілим продуктом доведеться розлучитися. Продукти, що можуть зіпсуватися, зваріть, обсмажте або заморозьте.

5. Зберігайте овочі у маринаді

-mk_xkklcje3_49pdopc.jpg

Мариновані овочі зберігаються впродовж двох місяців. Для маринування огірків, помідорів, спаржі та моркви не обов’язково стерилізувати посуд. Просто вимийте і висушіть підготовлені банки, а вимиті овочі поріжте. Крім води, для півлітрової банки знадобиться 120 мл оцту, по чайній ложці цукру і солі, трохи зелені, часнику та насіння гірчиці. Овочі у банках заливаються підігрітим маринадом і закручуються кришками. Після охолодження банки на пару днів ставляться у холодильник.

Дбайливе заморожування Найлегший порятунок для фруктів та овочів — нарізати, розкласти по контейнерах або пакетах і заморозити. Отримаєте вітамінну сировину для рагу та компоту. Це також відмінна начинка до пирогів і млинців. Щоби заморозити зелень, її потрібно порізати, а в контейнер налити трошки олії. Не забудьте і про смузі: змішайте блендером фрукти, вівсянку, мед, горіхи, сік і йогурт (можна також кефір або молоко). Шанувальники освіжаючих ласощів можуть заморозити смузі у формочках для фруктового льоду. Заморожуйте і зайвий хліб: наріжте батон і покладіть у морозильник. Заморожувати можна також яєчний білок, сир та молоко. Втім, яйця у морозильнику тріснуть, а йогурт розсиплеться.

Обід про запас Якщо не встигаєте вчасно з'їсти приготовані страви, заморозьте їх у пластикових судках, і в майбутньому не витратите багато часу на приготування обіду. Зручно зберігати їжу в тонкому зіп-пакеті: так продукти легше заморозяться і швидше відтають. Коли залишився соус, заморозьте його в контейнері для льоду. І не забудьте підписати ємності із зазначенням дати заморожування. Залишки страв і молочна їжа зберігаються три місяці.

Рекомендації Джеймі Олівера заощадять витрати на їжу, закликавши ставитися до продуктів із повагою, на котру вони заслуговують.

Liza Banko