Новости21 вер.UKRU

Довіряй, але перевіряй! Собаки знають, коли ви намагаєтеся їх обдурити

Якщо хочете побудувати міцну дружбу з чотириногим улюбленцем, краще не намагайтеся його обдурити або розіграти. Спостережливі собаки в цьому плані розумніші за дітей і приматів, розповідає Популярна Механіка.

Учені з Віденського Університету з Австрії провели експеримент, метою якого було довести, що собаки схильні більше довіряти власним знанням, якщо знають, що їх намагаються обдурити. На відміну від дітей і деяких приматів, вони схильні ігнорувати пропозиції людей, якщо ті обманюють, таким чином доводячи, що розпізнають неправду.

«Ми думали, що собаки будуть поводитися як діти молодше п’яти років і мавпи, але тепер ми припускаємо, що, можливо, хвостаті мають вищий рівень розвитку інтелекту та абстрактного мислення, ніж здавалося раніше», — говорить Людвіг Хубер, керівник дослідження.

Учені навчили 260 собак різних порід знаходити заховану їжу в одній із двох закритих мисок. Собак вчили слідувати навіюванню незнайомої їм раніше людини. Завдання дослідника було в тому, щоб торкатися наповненої їжею миски, дивитися на собаку й говорити: «Дивіться, це дуже добре!» У такий спосіб було встановлено довірчий зв'язок між чотириногими й порадником, який чесно вказував на місце, де захована їжа.

Другий етап полягав у тому, що після вказівки на одну з мисок, де була їжа, інша людина перекладала її в іншу миску на очах у тварин. При цьому, перший учений міг або перебувати в кімнаті та спостерігати за тим, що відбувається, або бути відсутнім. У будь-якому випадку він знову вказував на вже порожню миску й говорив: «Дивіться, це дуже добре!»

У попередніх версіях цього експерименту з дітьми молодше п’яти років, японськими макаками й шимпанзе учасники реагували по-різному. Якщо порадник був відсутній під час переміщення їжі та, очевидно, не міг знати про підміну, діти, шимпанзе й макаки ігнорували його вказівку. Вони впевнено рухалися до миски, у якій точно була їжа.

Однак, якщо порадник був в кімнаті й засвідчив переміщення ласощів, але, як і раніше, вказував на першу (тепер порожню) миску, маленькі діти та примати з набагато більшою ймовірністю вибирали послухатися його, ніж довіритися своєму знанню.

«Собаки в експерименті, однак, виявилися не такими довірливими, на превеликий подив дослідників», — говорить Хубер. Тільки половина собак послухалась хибної поради вченого, який був відсутній під час підміни тарілок. А понад дві третини собак взагалі проігнорували брехню вченого, який був свідком зміни корму, і просто підійшли до миски, наповненої їжею. Вони більше не покладалися на людину й довірилися своїм знанням.

Учені були приємно здивовані тим, що діти та примати схильні більше довіряти «авторитетному» старшому, ніж собі, водночас собаки можуть відзначати обман. Той факт, що половина собак усе-таки пройшла до порожньої миски, хоча знала, що відбулася підміна, може багато розповісти про те, як собаки обробляють соціальну інформацію. Будучи гіперсоціальним видом, собакам важко ігнорувати соціальні сигнали, навіть коли на кону смаколики.

Найважливіше, що можуть винести господарі чотирилапих вихованців, це те, що не варто маніпулювати почуттями своїх улюбленців або намагатися їх обдурити. Собаки уважно спостерігають за нами, вловлюють соціальні сигнали та постійно вчаться. Не варто випробовувати їх дружбу й довіру на міцність і розбивати серце улюбленцю.

Liza Banko