Новости14 січ.UKRU

Що таке «шампост», і як його використовують у Європі?

Біогазова установка від європейських розробників дозволяє утилізувати відпрацьовану родючу суміш із користю для землеробства, повідомляє agroportal.ua з посиланням на пост у Facebook президента «Українського клубу аграрного бізнесу» Алекса Ліссітса.

За словами експерта, результатом переробки компосту з-під печериць став так званий «шампост» (похідна від комбінації двох слів). Оскільки ґрунт-грибниця складається з вологої суміші органіки (соломи, посліду тощо), для його утилізації знадобилася спеціальна технологія, що дозволяє відокремити газ від твердих компонентів.

50-кіловатна установка базується на трьох контейнерах: для гідролізу, очистки та бродіння. Після відділення сторонніх фракцій переробну субстанцію розбавляють рідким дігестатом і у процесі бродіння отримують газ. Решта складових компосту висушується та гранулюється. Натуральне органічне добриво є зручним для використання в аграрному виробництві. Родючі гранули можна застосовувати як для відкритого ґрунту, так і для тепличних культур.

Біогазове устаткування за європейським проєктом створено у 2018 році, а переробка грибного компосту в «шампост» стартувала у вересні 2020 року. Продуктивність обладнання — 100 тисяч тонн.

Місцем реалізації пілотного проєкту стала іспанська провінція Ріоха, що відома традиціями виноробства та вирощування печериць. Отримані добрива вже протестовані у Сербії. Гранули «шампосту» продемонстрували високу ефективність.

Liza Banko