Новости7 вер.UKRU

Буде ліс — буде й їжа: в продовольчому забезпеченні Нідерландів візьмуть участь продуктові ліси

Лісовий урожай невдовзі стане вирішенням аграрних проблем на шляху до сталого сільськогосподарського виробництва, повідомляє nieuweoogst.nl.

У Нідерландах вже зареєстровано понад 160 харчових лісів спільною площею близько 370 гектарів, а найближчими роками їх територія збільшиться на 150 гектарів за рахунок нового використання сільськогосподарських угідь.

На думку представника правління Food Forestry Foundation Netherlands (Нідерландський Фонд харчового лісівництва) Марка Буйтера, це позитивна тенденція, хоча і не дуже динамічна порівняно з іншими галузями землеробства: площа агропродовольчих лісів поки що є малопомітною на тлі майже двох мільйонів гектарів усіх оброблюваних земель у державі.

Експерти переконані, що продуктові ліси сприятимуть біорізноманіттю і стануть відповіддю на нагальні питання агропромислового комплексу. Не потребуючи підгодівлі та засобів захисту рослин, такий тип насаджень інтенсивно очищає повітря від вуглекислого газу і майже безупинно поставляє корисні для здоров'я продукти харчування населенню.

Шарувата структура продовольчого лісу (внизу — ґрунтопокривні культури, посередині — чагарники, вгорі — крони дерев) дозволяє рівномірно збирати врожаї протягом всього періоду дозрівання плодів та грибів. Збір ягід, яблук і груш є можливим із перших років після посадки, а горіхів чи каштанів доведеться дочекатися.

Перший продовольчий ліс Кетельбрук був посаджений 12 років тому і за цей час встиг вийти на значні обсяги виробництва, котрих ще не досягли молодші продуктові ліси. Як пояснюють фахівці, «дозріває» ліс лише на сьомому-восьмому роках «дорослішання», після чого рівень виробництва з кожним роком активно зростає.

«На жаль, держава не підтримує лісових фермерів субсидіями протягом складного етапу, поки ліс не приносить прибутку, — зауважує Joost van Strien із центральної провінції Flevoland. — Ми змушені самостійно проходити цей шлях, попри декларацію кліматичних амбіцій Нідерландами та Євросоюзом».

Власний продуктовий ліс van Strien почав висаджувати півтора роки тому. Спільно з партнером по бізнесу він обробляє 90 гектарів сільськогосподарських земель, із яких харчовим лісом зайнято 5,5 гектарів. Майбутній фінансовий дохід фермер розраховує отримати від двох десятків лісових культур, серед яких — дерева волоського горіха і фруктові саджанці.

З придбанням посадкового матеріалу та проєктуванням насаджень першопрохідникам біодинамічного землеробства за можливістю допомагають фахівці Фонду сталого розвитку харчового лісового господарства. За програмою продовольчого лісівництва нещодавно закладено близько двох десятків молодих лісів на території в 110 гектарів.

Поєднання дерев і сільського господарства не є світовою новацією: деревними породами зайнята десята частина сільськогосподарської землі на планеті. Втім, слід відрізняти харчової ліс від агролісівництва. Якщо перший створюється для виробництва продовольства, то друге об'єднує багаторічні й однорічні культури (коли ліщина, приміром, сусідить із зерновим або картопляним полем) або комбінує рослинництво із тваринництвом (наприклад, яблуні плодоносять у зоні пасовища корів).

Найбільший харчової ліс Нідерландів росте на півдні країни, поблизу міста Schijndel, на 20 гектарах землі, орендованій на 20 років у провінції Північний Брабант. Оренду сплачує Фонд харчового лісівництва за ставкою €423/га. Така домовленість стала результатом партнерства двох Фондів: продуктового лісівництва Нідерландів і зеленого розвитку провінції. У Брабанті заплановано посадити до 2027 року ще 10 тисяч гектарів харчових лісів із 60 культурами.

Прийнятою три роки тому «Зеленою угодою про продуктові ліси» міністерства та відомства домовилися про співпрацю в реалізації програми розвитку альтернативного сектора. Її дієвим результатом стало укладання першої великої угоди про постачання лісового врожаю до ресторанів однієї з кейтерингових компаній по всій країні (корпоративний постачальник Vitam обслуговує 200 точок громадського харчування у Нідерландах).

Liza Banko