Новости11 лист.UKRU

Ближче до Африки: замість картоплі українці вирощуватимуть маніок?

Через глобальне потепління на півдні України можливо приживання екваторіальних культур, які вважалися тропічною екзотикою.

Кліматичні зміни сприяють вирощуванню в середньоєвропейської смузі африканської бульби маніок, переконана Консультативна група міжнародних аграрних досліджень (CGIAR). За інформацією pro-of, невідомий поки що європейцям маніок незабаром зможе витіснити з наших полів та городів завезену свого часу картоплю, повідомляє agronews.ua.

-mlr-lu0yyve1xtbohzn.jpg

Так само, як картопля у європейців, маніок становить основу харчування у африканців. Займаючи п'яту позицію у виробництві світового продовольства, ця сільськогосподарська культура не має конкурентів по врожайності: від 600 до 750 центнерів із гектара.

Для технологічного вирощування маніоку потрібно 20 градусів тепла, велика кількість сонця та довга відсутність посухи. Ці умови може забезпечити нинішній клімат півдня України або захищений ґрунт: африканський «другий хліб» успішно вирощується для домашнього споживання в квартирах, не кажучи вже про можливості теплиць.

Масове вирощування маніоку на території України вченими не виключається: невдовзі ми житимемо в субтропіках. Для промислового обробітку африканської культури доведеться навчитися застосовувати механізацію, оскільки на батьківщині маніок обслуговується ручною працею.

Посадка маніоку проводиться відокремленими від материнського організму 20 сантиметровими живцями в довгі грядки близько метра заввишки та такою ж відстанню між рядами. Врожай коренеплодів збирають приблизно через рік-півтора після посадки живців (від 10 до 18 місяців). Про зрілість бульб повідомлять пожовкле листя та сухе насіння у плодах-коробочках. Ця сільськогосподарська культура не потребує особливого догляду і майже не цікавить комах (для шкідників рослина є токсичною).

Liza Banko